Wodoszczelność zegarka

Zegarki nurki divery Seiko

 Jednym z ważniejszych zagadnień dotyczących wyboru zegarka, często marginalizowanym, a istotnym - jest klasa wodoszczelności czasomierza. Parametr ten pozwala już na starcie określić, czy wybrany zegarek będzie odpowiedni do warunków, w których przyjdzie mu pracować. Oznaczenia stosowane przez producentów niekiedy bywają źle rozumiane, ważne by tę kwestię jednoznacznie nakreślić.

Powszechnie przyjmuje się klasy wodoszczelności oznaczać jako:

  • WATERPROOF  – zegarek odporny tylko na niewielkie, przypadkowe zachlapanie.
  • 3 ATM = 30M – zegarek odporny na zachlapania oraz podwyższony poziom wilgoci.
  • 5 ATM = 50M – zegarek odporny na częsty kontakt z wodą, częściowe zanurzenie, pozwala na użytkowanie go podczas pływania, jednakże bez skoków do wody i nurkowania.
  • 10 ATM = 100M  (330 ft)zegarek odporny na pełne zanurzenie w wodzie, pływanie oraz nurkowanie z rurką  (czyli bez akwalungu).
  • 20 ATM = 200M/ 30 ATM=300M i więcej – zegarek umożliwiający nurkowanie z akwalungiem do głębokości określonej przez producenta.
  • 100 ATM = 1000M i więcej – zegarki ściśle specjalistyczne, przeznaczone do nurkowania głębinowego.

Wodoszczelność w zegarkach - o czy musimy pamiętać? 

 Oznaczenie wodoszczelności  na zegarku  przypisane jest na podstawie  badań poczynionych w warunkach stałego ciśnienia statycznego na danej głębokości. W praktyce, użytkując zegarek w wodzie działają na niego inne jeszcze rodzaje ciśnień - dynamiczne, wytwarzane przez ruchy pływającego. Niemałe znaczenie ma koronka, którą nieopatrznie można wysunąć, narażając mechanizm na zalanie.

 Unikać należy również nagłej drastycznej zmiany temperatur, nagrzany słońcem zegarek, nagle zanurzony w zimnej wodzie, może ulec uszkodzeniu. I na odwrót - zegarek będący cały dzień np. w chłodni, od razu wystawiony na wysoką temperaturę w pełne słońce, również może się zepsuć. Fizyka jest tu bezlitosna. Odkształcenia termiczne, starzenie się uszczelek, bądź ich uszkodzenia przy wymianie baterii, przypadkowe wysunięcie koronki, czy wciskanie przycisków - wszystkie te możliwe rzeczy pośrednio i mocno wpływają obniżenie deklarowanej odporności i szczelności zegarka.

 Musimy pamiętać, że deklaracja producenta dotycząca klasy szczelności obejmuje raczej nowy zegarek. Z biegiem lat uszczelki pod dekielkiem mogą się wykruszać, a przy niefachowej wymianie baterii mogą nie przylegać już tak ściśle. Podobnie z koronką, która mimo, że w stanie spoczynku zapewnia szczelność, to po latach i tu pojawia się ewentualne zagrożenie, potencjalna ścieżka dla wody. 

Wodoszczelne zegarki - jaki wybrać? 

 Z jakim zegarkiem udać się nad wodę? Zegart.pl radzi - WR 100, WR 200, najlepiej z zakręcaną koronką. Klasa wodoszczelności na poziomie 30m, 50m - sprawdzi się raczej awaryjnie, np. na deszcz, zachlapanie przy umyciu rąk, czy przypadkowe pozostawienie w toalecie, ocali czasomierz przed zawilgoceniem, zaparowaniem. 

 

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię