Klamrowe, motylkowe, na zatrzask… — rodzaje zapięć w zegarkach

 Wybierając idealny zegarek często skupiamy się na jego mechanizmie, dodatkowych funkcjach, tworzywie z jakiego został wykonany i rodzaju paska. Często nie poświęcamy takiej samej uwagi zapięciu zegarka, a przecież wpływa ono na estetykę czasomierza, jego funkcjonalność i wygodę użytkowania. Istnieje kilka rodzajów zapięć zegarków, w dzisiejszym artykule skupimy się na scharakteryzowaniu najpopularniejszych z nich.

Zapięcie klamrowe

Najpopularniejszym rodzajem zapięcia zegarków jest zapięcie klamrowe, które jednocześnie jest uważane za najbardziej eleganckie rozwiązanie. Spotkamy je najczęściej w klasycznych czasomierzach na skórzanym pasku. Klamerka w wygodny i elegancki sposób łączy ze sobą dwie części paska, korzystając ze szpilki, która zakładana jest przez otwór w pasku.

Zaletą tego rozwiązania jest łatwe regulowanie obwodu paska i fakt, iż w zasadzie nic nie może się tu niespodziewanie zepsuć. Zapięcie klamrowe nie jest jednak pozbawione wad — przede wszystkim częste przekładanie i zapinanie paska może doprowadzić do przetarć na jego powierzchni. Aby temu zapobiec musimy dbać o odpowiednią konserwację skórzanego paska. Wystarczy, że co kilka miesięcy zastosujemy przeznaczony do tego impregnat pielęgnacyjny. Warto także uważać na kontakt z wilgocią, która może negatywnie wpływać na skórzany materiał.

Zapięcia klamrowe najczęściej wykonywane są ze stali szlachetnej lub tytanu. Stosowany materiał zazwyczaj jest hipoalergiczny z uwagi na bezpośredni kontakt ze skórą.

Atutem zegarków na skórzanym pasku o zapięciu klamrowym jest fakt, iż wedle potrzeby i uznania możemy wymienić sam skórzany pasek, bez konieczności kupowania nowego czasomierza.

Zapięcie motylkowe

Zapięcia motylkowe stosowane są najczęściej w zegarkach na bransoletach. Jednak coraz częściej producenci wykorzystują je także w zegarkach na skórzanych paskach, co nadaje im swobodniejszego charakteru.

Zapięcie motylkowe to wygodne rozwiązanie, które nie naraża skórzanego paska na przetarcia, który nie jest regularnie przekładany przez sprzączkę. Ten rodzaj zapięcia pozwala na wygodne i łatwe zapinanie i rozpinanie paska, a także na idealnie dopasowanie zegarka do ręki. Jego mocną stroną jest także wysoka estetyka — sprawia ono iluzję spójnego paska, pozbawionego zapięcia, gdyż schowane jest pod ogniwo lub skórę.

Zastosowanie zapięcia motylkowego wpływa na cenę zegarka — jego produkcja jest znacznie droższa od tradycyjnego zapięcia klamrowego, dlatego spotkamy je najczęściej w zegarkach z wyższej półki cenowej.

Zapięcie teleskopowe

Zapięcie teleskopowe znajdziemy w zegarkach na bransoletach. Ten rodzaj zapięcia polega na przeprowadzeniu teleskopów, które otwierają się po naciśnięciu bocznego przycisku. Atutem tego rozwiązania jest to, iż szybko i wygodnie założymy i ściągniemy zegarek. Ponadto zapięcie teleskopowe jest estetyczne, więc często wykorzystywane jest w zegarkach biżuteryjnych i eleganckich.

Rodzaje zapięć w zegarkach biżuteryjnych

W przypadku damskich zegarków biżuteryjnych możemy spotkać różne rodzaje zapięć. Zapięcie biżuteryjne — typowe dla bransoletek — jest cechą szczególną delikatnych zegarków typu fashion.

Jaki rodzaj zapięcia wybrać?

Po zapoznaniu się z najpopularniejszymi rodzajami zapięć już wiesz, że każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady. Na które więc warto się zdecydować?

Na samym początku warto podjąć decyzję co do samego paska, co będzie wpływać na rodzaj zapięcia. Dla mężczyzn często chodzących w formalnych strojach i ceniących klasyczne rozwiązania świetnym wyborem będzie elegancki zegarek na skórzanym pasku. W przypadku zegarków dla kobiet zdecydowanie bardziej elegancką opcją są zegarki na bransolecie, gdyż te na pasku uchodzą za bardziej codzienne. Z kolei bransolety w zegarkach męskich najczęściej spotykane są w zegarkach sportowych i tych o stylu smart casual. Warto zastanowić się nad swoim stylem życia i wybrać najbardziej praktyczne rozwiązanie.

W przypadku kobiet, gdy poszukujemy efektownego, przykuwającego zegarka warto wybrać zegarek biżuteryjny, w którym najlepszym zapięciem będzie zapięcie motylkowe, które pozwoli na idealne dopasowanie zegarka do nadgarstka. Ten rodzaj zapięcia to także dobry wybór dla aktywnych mężczyzn, poszukujących wygodnego zegarka sportowego.

Zapięcie klamrowe do zegarka sprawdzi się wyłącznie w czasomierzach na skórzanym pasku. Biorąc po uwagę to, iż częste użytkowanie zegarka może doprowadzić do przetarć na skórze, najlepiej zdecydować się na ten rodzaj zapięcia w zegarkach na bardziej formalne okazje.

Zapięcie klamrowe ma swoje zastosowanie również w modelach sportowych, gdzie pasek wykonany jest z wytrzymałego tworzywa sztucznego. W przypadku takich czasomierzy nie musimy martwić się o przetarcia.

Natomiast, jeśli poszukujemy zegarka skórzanego na co dzień, warto wybrać model o zapięciu motylkowym, które nie uszkodzi skórzanego materiału niezależnie od intensywności użytkowania czasomierza.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię