Koperta zegarka - wszystko, co powinieneś wiedzieć

Jednym z podstawowych elementów zegarka jest koperta. Często błędnie utożsamiana z tarczą - cyferblatem, albo w ogóle będąca elementem pomijanym i budzącym zdziwienie z racji swej "pocztowej" nazwy. Wyjaśnimy pokrótce czym jest koperta, jakie pełni funkcje i z czego jest wykonana. 

Czym jest koperta zegarka?

Samo słowo "koperta", wywodzone od włoskiego coperta czy łacińskiego cooperta - oznacza nakrycie, przykrycie, pokrowiec. Koperta to zasadniczy element zegarka. Jest to obudowa, pod którą skrywa się mechanizm, wewnątrz niej jest też tarcza. Najcześciej kopertę z jednej strony okala dekiel z drugiej zaś szkło zegarkowe. Z koperty równiez "wystaje" koronka, a nieraz także przyciski do dodatkowych funkcji jak np. stoper.
Koperta ma też uszy, do których podczepia się pasek lub bransoletę. 

Jakie funkcje pełni koperta zegarka?


Podstawową funkcją koperty jest osłona elementów, które zawiera, czyli mechanizmu i tarczy. To właśnie to jest głównym czynnikiem wpływającym na wielkość i kształt, choć nic nie stoi na przeszkodzie, by uczynić kopertę atrakcyjną wizualnie poprzez ciekawy kształt, kolor czy zdobienie.

Jaki kształt zegarka?

Najczęściej koperta jest okrągła z wypuszczonymi uszami. Uszy są nawiercane pod teleskopy.  Odległość między nimi w poziomie wyrażona w milimetrach - pomaga dobrać potem np. pasek. Bywają koperty ze zintegrowaną bransoletą, w nich taka zmiana jest raczej trudna. 

Odległość uszu w pionie, tzw.  lug to lug - również jest podawana w milimetrach. Pozwala ona zobrazować wielkość zegarka. Kształt koperty nie zawsze jest też płaski, bywają typu poduszkowego, czyli od spodu mogą być zagięte. 
 
Inne (poza "okrągłą") popularne kształty kopert to:


podłużna - prostokątna. - słynne zegarki Cartier Tank i kultowe Jaeger-LeCoultre Reverso
kwadratowa (zw. tez kostką) - najsłynniejszym porzedstawicielem jest Tag Heuer Monaco
beczułkowata - np. Longines z serii Evidenza
oktagon - ośmiokątna - najsłynniejsze zegarki Audemars Piguet Royal Oak, bądź przystępne cenowo G-Shocki i Edifice'y

Z jakiego materiału robi się koperty zegarkowe? 


Materiał z którego wykonuje się koperty jest zależny od przeznaczemnia danego zegarka, ale i jego jakości. W zegarkach eleganckich najczęściej wykorzystuje się stal szlachetną, nieraz sięga się po metale szlachetne. Popularnością cieszy się złoto, rzadziej platyna. Ciekawostką jest wykorzystywanie brązu jako materiału kopert. Brąz samoistnie "starzeje się" przez co taki zegarek zmienia się i posiada indywidualne cechy, dodające mu charakteru retro. 
W zegarkach sportowych często wykorzystuje się tworzywa sztuczne. Od klasycznych plastików zaczynając, skończywszy na materiałach rodem z technologii NASA czy F1. W użytku są tu: karbon, włókna węglowe, spieki ceramiczne, tytan i jego pochodne. Czyni to zegarki lekkimi i odpornymi na zarysowania.

Zegarki  z najniższej półki często wykonane są z metalu, pokrywanego warstwą posrebrzenia lub pozłocenia. Takie koperty mogą też zawierać uczulający nikiel, a dość szybko pojawiają sie na nich przetarcia i brzydkie "przebitki". To raczej produkty krótkotrwałego użycia i niskiej jakości.


Koperta a rodzaj zegarka


Kształt koperty nie jest ściśle przypisany do płci osoby noszącej ani też do rodzaju zegarka.
Zegarki sportowe jak i eleganckie mogą posiadać różne kształty koperty. 
Materiał wykonania z racji fizycznych właściwości już jest ważnym wyznacznikiem. W zegarkach sportowych unika się np. złota (miękkie i rysuje się). W zegarkach eleganckich - unika się z kolei stosowania tworzyw sztucznych, by taki zegarek prócz funkcji wskazywania czasu był również swoistą biżuterią.

Wielkość koperty

Wielkość koperty, szerokość i wysokość zależne są od typu zegarka. Zegarki sportowe, codzienne i modowe są zwykle pokaźniejszych rozmiarów niż zegarki eleganckie, biżuteryjne i garniturowe.

W przypadku najpopularniejszego kształtu koperty - okrągłej - męskie zegarki zaczynają się raczej od 38 mm szerokości (choć są zwolennicy 36, 34 mm i są kultowe modele w takim rozmiarze).  Po części uwarunkowane jest to też historyczne - zegarki sprzed dekad miały mniejsze gabaryty niż współczesne. 

Zegarki sportowe i specjalistyczne - wprost przeciwnie. Dawniej, "funkcyjne" zegarki pilotów i nurków - przekraczały nieraz 55 mm szerokości z czysto praktycznego względu - zapewniały lepszą widoczność odczytu. Były przede wszystkim  poszerzeniem i uzupełnieniem przyrządów pokładowych.

Zegarki eleganckie są mniejsze, aby móc skryć się pod mankietem koszuli. Tu dochodzimy do wysokości koperty. Zegarki eleganckie zwykle mają około 10 mm i mniej, zegarki sportowe czy militarne potrafią mieć i 20 mm, zwłaszcza te z wyraźnie obudowanym pierścieniem. Zegarki mechaniczne też mają najczęściej wyższą kopertę niż zegarki kwarcowe. Przyczynia się do tego specyfika zastosowanego mechanizmu - ilość elementów składowych.

 

 

 

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię