Świadomy wybór zegarka

Słowem wstępu

 

 Jaki zegarek wybrać?  Naszego Zegartowego cyklu artykułów proszę nie traktować jako podręcznika, ani zbioru żelaznych i sztywnych zasad. To raczej podzielenie się z państwem subiektywnymi spostrzeżeniami, które na przestrzeni lat wypracowaliśmy w oparciu o kontakty z klientami z jednej strony, a wiedzą zaczerpniętą od producentów, dystrybutorów zegarków, z ogólnodostępnej literatury zegarmistrzowskiej i modowej, z rozmów z zegarmistrzami.

 Z uwagi na charakter poradnika jak i jego małą obszerność, niezbędne jest stosowanie uproszczeń, skrótów myślowych, pewnie nie obędzie się bez drobnych wpadek czy niekonsekwencji. Postaramy się, by tekst był pisany językiem możliwie lekkim i przystępnym, bez ogromu zawiłości terminologicznych czy historycznych niuansów. Proszę nie upatrywać nam tego za złe.   

 Jednak czujemy się w obowiązku takie „małe co nieco” Wam drodzy czytelnicy i przyszli klienci przedstawić, byście byli zadowoleni z zakupów na Zegart.pl, i latami cieszyli się zegarkiem jako przedmiotem, który sam  w sobie łączy głęboką tradycję, zaskakującą współczesność z nieodgadnioną przyszłością.

 Wybieramy pierwszy „prawdziwy” zegarek, czyli na co zwrócić uwagę, aby nie żałować.  cz.1

 Kupno zegarka to z pozoru prosta czynność. Planujemy budżet, udajemy się do sklepu zdając się na doświadczenie sprzedawcy czy nasz gust, czasem zasięgamy opinii kogoś znajomego. Niekiedy, w dzisiejszych czasach chyba najczęściej – przeglądamy internetowe  poradniki i asortyment sklepów.  Zwykle czeka nas spore zaskoczenie. Spoglądając na tysiące dostępnych modeli spośród setek firm z dziesiątków krajów, osoba która niespecjalnie interesuje się sztuką zegarmistrzowską – zostaje skazana na wybór w oparciu o pierwsze wrażenie, co zwykle nie  wychodzi jej na dobre. By świadomie i rozsądnie wybrać zegarek, warto zastawić się i odpowiedzieć sobie  na kilka prostych pytań.

Co lubię w życiu robić? 

 Zegarek nie pokazuje czasu, zegarek pokazuje kim jest właściciel. Dzisiejszy zegarek to element męskiej biżuterii, który podkreśla nie tyle status materialny, ale przede wszystkim pokazuje zamiłowania właściciela. Warto o tym pamiętać. Styl zegarka, który rozmija się z charakterem naszej pracy czy hobby  - wprowadzi dysonans i taki zegarek nie będzie nam się „dobrze nosił”. I na odwrót, dobrze wybrany czasomierz podkreśli nasz charakter, będzie cieszył oko. Jedno spojrzenie na nadgarstek i prócz godziny – widzimy namiastkę naszej pasji. Wielu świadomych posiadaczy zegarków spogląda na nie od czasu do czasu, nie patrząc nawet na godzinę. Tak jak ze słuchaniem ulubionej piosenki, czy ukochanym filmem, nostalgicznym miejscem – lubimy wracać do chwil i miejsc, przedmiotów,  które budzą w nas pozytywne odczucia. 
Zegarek jest wtedy też sygnałem dla naszych rozmówców, takim cichym kodem, wdzięcznym pretekstem do rozpoczęcia niezobowiązującej rozmowy.

Jaki wygląd zegarka dla mnie?

 Ważnym aspektem przy wyborze pierwszego zegarka jest jego funkcjonalność, dodatkowe elementy, które mogą się nieoczekiwanie przydać i przekładają się też na stylistykę zegarka. Większość współczesnych czasomierzy nawiązuje historycznie do wyglądu swych protoplastów, z czasów gdy te pełniły ważne funkcje jako główne przyrządy pomiarowe. Innych zegarków używali piloci, inne były skierowane do nurków, kolejne miały motoryzacyjne, militarne, sportowe cechy. Ta różnorodność i warianty dają po dziś dzień pole do popisu stylistom, choć „prawdziwy” zegarek powinien w mniejszym lub większym stopniu czerpać z tradycyjnych form. To dodaje mu szlachetności i czyni w swej stylistyce ponadczasowym, opierającym się chwilowym trendom, nieraz niestety ocierającym się o kicz.

Zegarek idealny? Czy istnieje?

 Odpowiedź brzmi NIE. Zegarek, podobnie jak obuwie, marynarka czy bluza z kapturem, jest również elementem wizerunkowym i pełni obok praktycznej roli (odmierzania czasu) - również rolę składnika w całościowym ubiorze. Choć sztywne zasady dress codu odchodzą do lamusa, to warto czasem nimi się kierować, bo powstały by ułatwiać życie. A zegarek jak i każdy przedmiot - powinien być praktyczny i funkcjonalny. Stąd, zegarki typu G-shock nie są najlepszym rozwiązaniem, gdy na co dzień pracujemy w koszuli (nie zapniemy wtedy rękawa), a i spędzając aktywnie czas na łonie natury - ryzykowne sięgać po elegancki czasomierz z niską wodoszczelnością, paskiem  z cienkiej skóry naturalnej czy akrylowym szkiełkiem.

Pasek czy bransoleta?

Jaki rodzaj paska w zegarku wybrać ?

 Jeśli zegarek będzie noszony bezustannie, tym samym narażony na niekorzystne czynniki (wilgoć, brud, środki chemiczne) - skóra naturalna będzie złym wyborem. Taki pasek szybko nasiąknie potem, pobrudzi się od środka, a powierzchnia może się porysować, poprzecierać. Całość sprawi, że zegarek będzie prędko wymagał wymiany paska na nowy ze względów higienicznych i estetycznych. W tym wypadku warto zakupić zegarek na pasku polimerowym, gumowym albo stalowej bransolecie. Eleganckie zegarki najczęściej noszone są na skórzanym pasku, choć i tu bransoleta nie będzie uważana za nietaktowną. Za to bransoleta niejednokrotnie sama w sobie potrafi być bardzo ładnym przedmiotem i dodawać zegarkowi uroku. Zegarki miewają najczęściej bransolety ze stali szlachetnej, które nie uczulają. By ładnie się prezentowały, stosuje się różnego rodzaju szlifowanie (połysk i szczotkowanie matowe), także kształty ogniwek bywają różne, a zapięcia  często występują  z dodatkowym zabezpieczeniem przed przypadkowym odpięciem czy rozerwaniem. Zdarzają się bransolety w formie dwukolorowej (tzw. bikolor), najczęściej jednak są w jednym odcieniu. 

Zegart.pl radzi: główny codzienny zegarek – bransoleta lub gumowy pasek, parciany pasekokazjonalne noszenie /na kolejny zegarek – skórzany pasekelegancko i na co dzień - bransoleta

Prawie idealna podróbka czy dużo za drogi oryginał?

 Przestrzegamy przed noszeniem podróbek, sięgając po nie narażamy się na sytuacje, gdy ludzie w kontakcie z nami potraktują nas jak oszustów lub obłudników, w najlepszym przypadku ludzi śmiesznych i niepoważnych. To z kolei nie przysporzy nam niczego dobrego. Sami też raczej rozczarujemy się jakością i trwałością fałszywek. Za kilkaset złotych można kupić dobry, ładny zegarek, stylistyką nawiązujący do wymarzonego zegarka drogiej firmy. Naszym zdaniem nie warto zawracać sobie głowy podróbkami. Zegarek nie musi być drogi, niska cena wcale nie ujmuje mu wartości jako takiej. Jednak zegarek podrabiany, to już  dla wielu powód do kpin. Czy słusznie? 

Zegart.pl radzi: Wybór należy zawsze do kupującego, choć ciężko o argumenty przemawiające za noszeniem podrobionych czasomierzy.  

Ile wydać na zegarek?

 Chciałoby się odpowiedzieć: jak najwięcej i u nas. Sprawa jednak wygląda inaczej. Nie kieruj się opinią, że równowartość miesięcznych zarobków – takie stwierdzenie jest wierutną bzdurą! Miłośnicy zegarków mają ich nieraz po kilkadziesiąt, jak je wtedy wyceniać i jak kupować kolejne egzemplarze? Zdarzają się milionerzy z zegarkiem za kilka złotych, zdarzają się tez bezrobotni z pasją, którzy pół życia odkładają na kultową Omegę. Do tego dochodzą jeszcze osoby, które nie zarabiają regularnie, zdarza się że przez pół roku nie maja dochodu, a potem inkasują sporą sumę, np. podpisując kontrakt,  czy wydając książkę. Jak im ustalić adekwatną cenę zegarka? 

Zegart.pl radzi: Zamiast pytać "ile wydać", poszukaj zegarka, który ci się spodoba. Jeśli jest za drogi – dozbieraj lub poszukaj tańszego. Jeśli jest w twoim odczuciu za tani, ale ci się podoba, to kup, a za resztę się zabaw.

 

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię