Tachometr w zegarku - jak mierzyć prędkość?

Sportowe zegarki charakteryzują się szeregiem użytecznych funkcji. Podstawową z nich jest właśnie tachometr, który umieszczony na dodatkowych subtarczach, nie tylko zdobi, ale także pozwala na mierzenie odległości i prędkości poruszania się. Jak wykorzystać tę użyteczną funkcję w codziennym życiu?

Tachometr - czym jest i do czego służy?

Tachometr najczęściej możemy spotkać w męskich sportowych zegarkach, w postaci dodatkowej podziałki liczbowej umieszczonej na kopercie lub tarczy. Tachometr zwany jest także tachymetrem lub skalą tachometryczną.

Tachometr służy do określenia średniej prędkości, z jaką pokonujemy konkretny dystans. Pomiar dotyczy zazwyczaj 1 kilometra lub 1 mili. Wartość wyrażana jest w km/h lub w mph (milach na godzinę). Skala tachometryczna najczęściej występuje wraz z funkcją chronografu.

Warto pamiętać, że tachometr nie może funkcjonować bez perfekcyjnie działającego mechanizmu. Wybierając zegarek z tą funkcją, warto decydować się na modele od renomowanych marek, ponieważ już na etapie produkcyjnym niezwykle ważna jest precyzja z jaką skala tachometryczna została  naniesiona na kopertę.

Trochę historii…

Skąd właściwie wziął się tachometr w zegarkach?

Z założenia technologia ta służyła do pomiaru tempa pracy pracowników linii montażowych. Koniec XIX i początek XX wieku to początek szybkiego rozwoju przemysłu, co wiązało się z zapotrzebowaniem szybkiego i łatwego mierzenia prędkości pokonywania odcinków i efektywności pracy. Tachometr zaczął być wykorzystywany w zegarmistrzostwie, w końcu umieszczenie tej funkcji w podręcznym zegarku kieszonkowym wiele ułatwiało.  Tachometry w zegarkach na początku XX wieku były wykorzystywane przede wszystkim przez pracowników kolei, lotnictwa i motoryzacji.

Wraz z wybuchem I, a później II wojny światowej, zegarki wykorzystywane przez wojsko, powędrowały na nadgarstki. Tachometry umieszczone w mniejszych i bardziej poręcznych modelach zaczęły być wykorzystywane przez wojsko i lotników.

We współczesnych zegarkach tachymetr to podziałka liczbowa umieszczona na tarczy lub kopercie. Oprócz swojej funkcjonalności, dodaje zegarkom walorów estetycznych, będąc ciekawym urozmaiceniem na tarczy.

Tachymetr. Jak mierzyć średnią prędkość?

Przed rozpoczęciem pomiaru upewnij się że wskazówka chronografu znajduje się na wartości zero, czyli na godzinie 12. W momencie wystartowania włączamy chronograf i zatrzymujemy go, gdy dotrzemy do punktu docelowego. W zależności dystansu, na którym mierzona była prędkość (kilometra lub mili), wskazówka chronografu, pokazywać będzie szybkość naszego ruchu.

Mierzenie krótszego dystansu

Aby zmierzyć krótszy dystans, załóżmy 200 m, wystarczy, że przyciśniemy skalę tachymetru w momencie startu i mety. Przyjmując, że wskazówka zatrzymała się w okolicach 20 sekundy uzyskamy wynik odpowiedni 80 km na godzinę. Musimy pamiętać, że 200 m. to ⅕ z 1 kilometra i odpowiednio pomnożyć wynik -  180 km x ⅕ = 36 km. Zatem nasz wynik to 36 km średniej prędkości.

Zegarek z tachymetrem - dla kogo?

Funkcję tachymetru z pewnością docenią sportowcy, dla których szybkość i czas przemierzenia konkretnych odcinków jest niezwykle ważny. Zegarek z tachymetrem z pewnością ułatwia ten pomiar. Tachymetr świetnie sprawdzi się także podczas pływania czy jazdy na rowerze.

Funkcja ta jest umieszczona zazwyczaj na zegarkach o sportowym charakterze, dlatego zegarek z tachymetrem to idealny wybór dla osób poszukujących czasomierza do casualowych i sportowych stylizacji. Nawet jeśli nie korzystamy  na co dzień z funkcji tachymetru, to z pewnością docenimy jego walory estetyczne. Dodatkowe subtarcze urozmaicają kopertę i dodają zegarkowi niepowtarzalnego charakteru.

Zegarek z tachymetrem - jaki wybrać?

W tę użyteczną funkcję wyposażonych zostało szereg modeli. Jednak na szczególną uwagę zasługują zegarki od znanej i cenionej marki Seiko. Seiko oferuje zarówno modele sportowe, takie jak Seiko Sport Chronograph SSB373P1 oraz te łączące w sobie sportową funkcjonalność i elegancki design, np.  Seiko Chronograph SSB382P1 czy Seiko Chronograph SSB395P1.

Bez wątpienia czasomierze Seiko Chronograph to modele niezawodne, będące inwestycją na lata. Japońska precyzja i charyzmatyczny design to połączenie, które zachwyci najbardziej wymagających miłośników zegarków.

 

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię