Tarcza zegarka - bez tajemnic

Zegarek to całość, która składa się z wielu istotnych elementów. Każdy z nich ma nie tylko wpływ na wygląd zegarka, ale także na jego funkcjonowanie. Dzisiaj przyjrzymy się tarczy zegarka — elementowi, który widzimy na pierwszy rzut oka, lecz mało kiedy nad nim się zastanawiamy. Jakie tajemnice skrywa tarcza zegarka?

Tarcza zegarka — jakie sekrety skrywa?

XIV wiek to moment, w którym powstały pierwsze zegary mechaniczne. Przeciętny obserwator z pewnością miałby trudność, aby nazwać te wynalazki zegarami — pokaźne maszyny, składające się zębatych kół i przekładni były pozbawione tarcz. Ten, dziś już podstawowy, element zegarka został dodany później do zegarków słonecznych, aby odczytywanie czasu było bezproblemowe i szybkie.

Obecnie tarcza zegarka jest elementem, który nadaje charakter całemu czasomierzowi i bez którego nie jest możliwe jego stworzenie.

Okrągła, owalna, prostokątna, kwadratowa — czy kształt tarczy ma znaczenie?

Okrągłe tarcze wiodą prym. Kształt ten oferują uniwersalność, uzasadniony jest więc fakt, iż wykorzystywany jest on w różnych rodzajach zegarków, poczynając od tych eleganckich, a kończąc na sportowych modelach.

Owalne tarcze najczęściej spotykane są wśród damskich zegarków biżuteryjnych. Świetnym przykładem stylowego czasomierza z owalną tarczą jest model Pierre Ricaud P4184.5113QZ.

Zegarki o tarczach kwadratowych bądź prostokątnych są domeną czasomierzy o eleganckim charakterze. Zdarzają się jednak wyjątkowi — kwadratowa tarcza z powodzeniem wykorzystywana jest w modelach typu vintage, gdyż świetnie podkreśla ich retro charakter. Przykładem jest zegarek Casio Vintage A168WG-9EF.

Prostokątne tarcze najczęściej spotykane są wśród nowoczesnych modeli. Czasomierz Versus Versace NOHO VSP1K0621 to idealny przykład zastosowania prostokątnej tarczy w nowoczesnym zegarku.

O czym świadczą indeksy

Znaczniki godzinowe doczekały się wielu wariacji. Obecnie na rynku znajdziemy czasomierze z indeksami rzymskimi, arabskimi, punktowymi czy liniowymi. Indeksy arabskie charakteryzują się wysoką czytelnością, rzymskie — elegancją. Zegarek Seiko Presage Zen Garden Open Heart SSA443J1 to świetny przykład czasomierza, którego elegancki charakter podkreślają właśnie cyfry rzymskie.

Indeksy punktowe i liniowe

Czyli “kropki” lub “kreski” występujące w roli indeksów godzinowych na tarczy zegarka. Często zdarza się, iż na tarczy zegarka umieszczone są zarówno indeksy punktowe i liniowe. Nie da się ich jednoznacznie skategoryzować — punktowe bądź liniowe oznaczenie godziny znajdziemy w przeróżnych modelach. Jednak, najczęściej spotykane są one w przypadku zegarków diver. Zegarki te charakteryzują się masywną i pogrubioną kopertą, więc wyboldowane indeksy punktowe i liniowe są gwarancją czytelności — świetnym przykładem jest zegarek Seiko Prospex "Żółw" Save the Ocean Diver SRPE39K1 Limited Edition.

Indeksy punktowe i liniowe z powodzeniem są wykorzystywane także w eleganckich, biżuteryjnych zegarkach. Minimalistyczny wygląd tego rodzaju znaczników godzinowych nadaje zegarkowi niewymuszonej elegancji. Wystarczy spojrzeć na damski zegarek Roamer Slim-Line Diamond 512847 41 89 20, aby zrozumieć o czym mowa.

Typy wykończeń tarczy zegarka

Istnieje kilka rodzajów wykończeń tarczy zegarka. Dziś skupimy się na tych najpopularniejszych:

  • Szlif słoneczny — ten rodzaj wykończenia daje spektakularne efekty, nadając tarczy głębi. W zależności od kąta padania światła tarcza mieni się i opalizuje.
     
  • Giloszowanie — tego rodzaju wykończenie tarczy zegarka polega na skrawaniu materiału, w celu uzyskania mikroskopijnych rytów, składających się na wzór. Giloszowanie jest efektowne i wzbudza podziw, gdyż w wykonaniu wymaga precyzji i nienagannego rzemiosła. Przykładem zegarka z giloszowaną tarczą jest Seiko Presage Automatic SRPE17J1.
  • Masa perłowa — najchętniej wykorzystywana w damskich zegarkach. Masa perłowa jest niezwykle piękna: opalizuje i przyciąga uwagę niejednoznacznym odcieniem. Decydując się na wybór zegarka z masą perłową możemy być pewni, iż wybieramy model jedyny w swoim rodzaju — masa perłowa jest niepowtarzalna, każda tarcza będzie więc miała nieco inny deseń i opalizowanie kolorystyczne. Przykładem czasomierza z tarczą z masy perłowej jest hipnotyzujący zegarek Obaku V173LXBBMB2.

Tarcza stanowi centrum zegarka. To na niej umieszczane są dodatkowe funkcje czasomierza, urozmaicenia typu open heart, pozwalające na obserwację pracy mechanizmu. To dzięki niej odczytujemy godzinę i to ona, w głównej mierze, stanowi o tym, czy wybierzemy dany model.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię