Złoty zegarek – luksus dla najzamożniejszych?

Złoty zegarek – luksus dla najzamożniejszych?Stereotypowo uznaje się  złoty zegarek za oznakę bogactwa i splendoru. Gdy jednak przyjrzeć się cenom zegarków klasy Premium, okazuje się, że te złote – niekoniecznie kosztują więcej niż stalowe. Co złotego jest w złotym zegarku? Na co zwrócić uwagę przy wyborze czasomierza wykonanego ze szczerego złota? Jaka próba? Zegarek złoty a pozłacany - jakie są różnice? Odpowiadamy na najczęstsze pytania naszych klientów i podpowiadamy jak mądrze kupić...


 Zegarki potrafią być cenne z kilku powodów. Mogą być egzemplarzami limitowanymi, które po czasie są na rynku wyjątkowo trudno dostępne, przez co ich wartość potrafi z biegiem lat wzrastać. Zdarza się, że zegarek posiada niebanalną konstrukcję, jest wyposażony w komplikacje mechanizmu, które wymagają dużego nakładu pracy i wiążą się ze znacznym stopniem skomplikowania werku.  Są również prestiżowe marki – manufaktury zegarmistrzowskie, gdzie nad każdym egzemplarzem pochyla się rzesza inżynierów i artystów, a wyprodukowanie pojedynczego zegarka trwa nieraz miesiącami.  O wartości zegarka świadczą też w jakimś stopniu użyte materiały. I tu prócz mechanizmu, istotnym elementem podnoszącym wartość zegarka może być materiał koperty czy bransolety (rzadko elementów werku). Jednym z najszlachetniejszych rozwiązań jest użycie złota. Kruszec ten, znany i ceniony od zarania dziejów – dodaje zegarkowi nie tylko szlachetności, ale i znacząco podnosi wartość.

Złoty zegarek – na co zwracać uwagę?

 Złoto jako pierwiastek występujący w naturze nie nadaje się do stosowania w wyrobach biżuteryjnych. Jest metalem bardzo miękkim, plastycznym o charakterystycznym mocno żółtym kolorze. By znalazło zastosowanie w świecie biżuterii i zegarmistrzostwa – złoto musi być odpowiednio przetworzone, „rozwodnione” innymi metalami, mającymi nadać samemu złotu odpowiednią barwę, twardość, plastyczność, przy zachowaniu restrykcyjnych norm dotyczących cechowania i jakości probierczych.

 Stąd mówi się o próbach złota i karatach. Nie zagłębiając się w historię, przejdziemy do praktycznych wskazówek. Czyste złoto oznacza się jako złoto 24-karatowe.  (próba 1000 – ok. 99,9 % złota, przyjmuje się 100%). Dzieląc ilość karatów przez liczbę 24, w szybki sposób otrzymujemy próbę złota.

Procent czystego złota Au   Przelicznik na karaty  Ilość karatów  Próba
100 % 100% x 24 = 1 x24 24 1000
75% 75% x 24 = 3/4 x 24  18 750
58,5 % 58,5% x 24 = 585/1000 x 24  14 585
33,(3) % 33,(3) % x24 = 1/3 x 24 8 333

W zegarkach złotych najczęściej spotykamy się z próbą 585 i 750. Oznaczone są poprzez znaki probiercze na deklu koperty i ew. na bransolecie, bywa, że widnieje tylko informacja o ilości karatów, bądź próbie.

Obowiązujące polskie cechy i znaki probiercze złota: 

Obowiązujące polskie cechy i znaki probiercze złota:

Złoty zegarek a zegarek pozłacany

Złoty zegarek a zegarek pozłacany

 Kolor złota to odrębny temat. Samo w sobie złoto jest mocno żółte. Odpowiednie zabarwienie nadaje się mu poprzez stosowanie domieszek przy przetwarzaniu czystego złota na biżuteryjne. W składzie stopu złota odnajdziemy też srebro, miedź, platynę, pallad i in. – ich wzajemne proporcje – nadają złotu pożądany odcień. Stąd nieraz mówi się o złocie żółtym, białym, różowym, czy czerwonym. Ostatnio popularność zaczyna zdobywać złoto czarne choć tu akurat dużą rolę odgrywa barwienie.

 Barwienie łączy się z jeszcze jednym popularnym  typem nadawania złocenia zegarkowi, chodzi o technologię pozłacania. Zegarki w odcieniu złotym najczęściej są zegarkami wykonanymi ze stali, na którą kilkukrotnie nakłada się mikrowarstwy złota (technologia PVD).  Po kilku takich operacjach zegarek wygląda na szczerozłoty. Zaletą jest niska cena, wadą – ścieralność warstw pozłocenia. Oczywiście koperta zegarka pozłacananego nie ma żadnej wartości biżuteryjnej jako kruszec. Upraszczając - pozłacany zegarek to zegarek  "pomalowany złotem". Zegarek złoty - jest zegarkiem, którego kopertę wykonano ze złota danej próby. Inne złote elementy to opcjonalnie bransoletka, klamerka paska, indeksy i wskazówki, niektóre części mechanizmu jak np rotor. 

Drogi zegarek to złoty zegarek?

 Zastosowanie złota w wyrobie zegarków podnosi wartość czasomierza, ale trzeba mieć na uwadze, że w przypadku zegarków ekskluzywnych firm – w cenie zegarka złoto stanowi nikły procent, przyjmując, że ekskluzywne zegarki szwajcarskich producentów kosztują setki tysięcy (i więcej) złotych. Nie znaczy to bynajmniej, że wielcy zegarkowi twórcy unikają sięgania po złoto. Przeciwnie, przykładowo marka Rolex ma własne odlewnie złota i swe wyroby wytapia wedle własnej receptury (mowa procentowych domieszkach dodatków do pierwiastka Au). Stąd mimo posiadania przez zegarek próby zunifikowanej (585, 750), istotne cechy zegarka jak barwa czy twardość i plastyczność – są charakterystyczne i niespotykane gdzie indziej.

Drogi zegarek to złoty zegarek?
zdj. Fragment procesu obróbki złota w zakładach Rolex, ilustracja z www.rolex.com

 Złoto w zegarku jest dopełnieniem i uwieńczeniem szlachetności czasomierza. Wnętrze złotej koperty wypełnia ponadprzeciętny mechanizm, pasek - to wysokogatunkowa skóra naturalna nieraz egzotycznych zwierząt, a seria zegarka jest uważana za segment Premium. Sam mechanizm nie może być szczerozłoty, gdyż miałby nieodpowiednie właściwości fizyczne by działać. Zdarza się, że jego pojedyńcze elementy złote bywają, ale to raczej rzadkość. Złote zegarki prócz oznaczeń probierczych mają również certyfikaty producenta, na których wyszczególniona jest próba i całkowita masa użytego złota.
 W Zegart.pl możesz nabyć atrakcyjne złote zegarki szwajcarskiej firmy Atlantic z serii Seagold, w salonie stacjonarnym – również złote biżuteryjne czasomierze Geneve Gold. Koszt takiego zegarka waha się od ok. 5 tys zł, zależnie od modelu i zastosowanego mechanizmu kwarcowego, bądź automatycznego. Posiadamy eleganckie zegarki ze szczerego złota, zarówno męskie, jak i damskie. Zakup złotego zegarka to zakup na dekady i poniekąd inwestycja. Taki czasomierz będzie piękną pamiątką, a przekazywany z pokolenia na pokolenie prócz znacznej wartości materialnej, nabierze też niewątpliwie olbrzymiej wartości sentymentalnej. 

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię