Zmiana daty w zegarku - jak zrobić i nie popsuć

Zmiana daty w naręcznym zegarku analogowym to tylko z pozoru banalna czynność. By to zrobić prawidłowo i przede wszystkim bezpiecznie dla zegarka, trzeba zaznajomić się z kilkoma prostymi zasadami. To ważne, bo nie stosując się do nich - można zegarek uszkodzić narażając się na potencjalne koszty naprawy mechanizmu. 

W przypadku najpopularniejszych typów współczesnych zegarków  - z mechanizmem szybkiej zmiany daty (niezależnie czy mechanicznych czy kwarcowych) – odciągamy koronkę do pozycji I (raz od neutralnej).  Wtedy, kręcąc koronką – w okienku datownika zmieniają się numery 1...31 (data). Dochodzimy do numeru dnia wczorajszego. (Na poniższym schemacie byłby to - "27") 

zegarki zmiana daty

Trzymając się przykładu ze schematu - jeśli dziś mamy 28. –  kręcimy raz wysuniętą koronką  aż na cyferblacie pojawi się liczba „27”. Odciągamy koronkę do pozycji drugiej i kręcąc koronką, przestawiamy czas wskazówkami do przodu. W momencie, gdy godzinowa wskazówka przekraczając godzinę „12” sprawi, że zmieni się okienko daty (w zakładanym przypadku przeskoczy na „28”), traktujemy wskazanie jako północ tegoż dnia 00:00 i ustawiamy czas, pamiętając, że ustawienie godziny trzeciej – to trzecia rano. Dopiero dalsze okrążanie tarczy do momentu powtórnego wskazania „3” da godzinę 15-tą czyli trzecią po południu. Pozwoli nam to uniknąć sytuacji, gdy datownik przeskakuje w południe, zamiast o północy.

DAY/DATE

Bywa, że zegarki w polu datownika mają opcję prezentowania nazwy dnia i daty. Rozwiązanie to, znane np. z zegarków Seiko jest bardzo popularne. By ustawić właściwy dzień, odciągamy koronkę do pozycji pierwszej i kręcimy nią – kręcąc w jedną stronę zmienia się liczba na datowniku, kręcąc zaś w stronę przeciwną – zmianie ulega nazwa dnia (czasem kilkujęzyczna).

zmiana daty w zegarku

Należy pamiętać, że niektóre zegarki mają zakręcaną koronkę na gwint, by nadać wysoką szczelność zegarkowi. Najczęściej dotyczy to zegarków w typie nurka/divera z deklarowaną szczelnością 200m i więcej. Wtedy przed ustawieniem zegarka trzeba delikatnie odkręcić koronkę, zwalniając sprężynkę, ona dopiero „uwolni” koronkę do pozycji ustawień.

Kłopotliwe może okazać się również nieuważne ustawianie zegarka z chronografem, gdyż tu – koronka obok funkcji ustawiania czasu – bierze też udział w kalibracji tarczek chronografu.

Niezalecane jest ręczne ustawianie daty między godzinami 21.00  i 03.00 – wtedy obok zmiany godzin następuje samoczynny proces mechanicznej zmiany daty w polu datownika. Kręcąc wówczas koronką, można nieodwracalnie uszkodzić mechanizm.

 

 

 

 

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie
napisał/a: Zmiany daty i nazwy tygodnia
Ok ustawiłem zmianę daty wg podpowiedzi jw. ale nazwa tygodnia występuje w języku angielskim i innym(?) Co zrobić żeby zmiany następowały tylko w języku angielskim!?
Jak kręcę koronką to o 00:00 z angielskiego poprzedniego dnia zmienia się na dzień w następnym języku. Czyli nie przeskakuje na konkretny wybrany język, tutaj angielski tylko pierwszy z brzegu po angielskim
?
Pokazuje 1-1 z 1 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię