NA KTÓREJ RĘCE NOSI SIĘ ZEGAREK?

Dla każdego miłośnika czasomierzy odpowiedź na to pytanie jest oczywista. Większość z nas automatycznie zerknęła na swój lewy przegub. Dlaczego przyjęło się, że zegarek nosimy na lewej ręce? Czy noszenie zegarka na prawym nadgarstku jest błędem? W tym artykule rozprawimy się z wszelkimi wątpliwościami dotyczącymi tego, na której ręce nosi się zegarek.

Dlaczego nosimy zegarek na lewej ręce?

 Uniwersalna zasada głosząca, że zegarek nosi się wyłącznie na lewej ręce ma swoją genezę w tym, że zdecydowana większość społeczeństwa to osoby praworęczne. Zgodnie z tą zasadą, zegarek nosi się na ręce, której na co dzień używamy w mniejszym stopniu. Czy w takim razie osoby leworęczne powinny nosić zegarek na ręce prawej? Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista. Noszenie zegarka na lewej ręce jest bowiem dyktowane nie tylko praktycznymi względami, ale ma również swoje tło historyczne.

Trochę historii...

 Zanim pojawiły się zegarki naręczne, jedynymi zegarkami, które mogliśmy mieć zawsze przy sobie były zegarki kieszonkowe. Ten rodzaj zegarka wiódł prym aż do I wojny światowej. Zegarki naręczne początkowo były noszone przede wszystkim przez kobiety i były traktowane jako dodatek urozmaicający strój. I wojna światowa stała się momentem przełomowym, jeśli chodzi o popularyzację zegarków naręcznych. Określanie czasu na froncie było niezbędne, a posługiwanie się zegarkiem kieszonkowym z pewnością nie było praktyczne. W ten sposób zegarki naręczne zaczęły wypierać te kieszonkowe. Wybór lewej ręki na noszenie zegarka był spowodowany faktem, że to właśnie na mniej używanej ręce, zegarek w mniejszym stopniu jest narażony na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto zegarek na prawej ręce często przeszkadzał podczas pisania na papierze. W czasach, gdy zegarki nie były tak lekkie jak dzisiaj zegarek na prawej ręce był obciążnikiem utrudniającym wykonywanie codziennych czynności.

Wygoda przede wszystkim

 Jak już wyżej wspominaliśmy, noszenie zegarka na lewej ręce było spowodowane przede wszystkim wygodą. Czy wiedziałeś, że ponad 90% osób na świecie to osoby praworęczne? Zegarki są projektowane dla tej dominującej grupy, dlatego na przykład noszenie zegarka na lewej ręce ułatwia nam jego nakręcenie, jeśli jesteśmy posiadaczami zegarków mechanicznych. Dzięki noszeniu zegarka na lewej ręce w łatwiejszy sposób kontrolujemy czas, przy jednoczesnym wykonywaniu czynności ręką prawą. Noszenie zegarka na prawej ręce może być wyjątkowo niekomfortowe jeśli model posiada dużą tarczę i szeroki pasek. Warto wspomnieć, że zegarki kieszonkowe również były przypinane do guzika po lewej stronie fraka.

Bezpieczeństwo

 Noszenie zegarka na lewej ręce, gdy jesteśmy praworęczni, zmniejsza szanse na uszkodzenia mechaniczne czasomierza. Większość czynności wykonujemy ręką prawą, więc możliwość zarysowania zegarka noszonego właśnie na prawym nadgarstku jest zdecydowanie większa.

Co mówi savoir-vivre?

 Co ciekawe, nie ma żadnych zasad savoir-vivre’u mówiących wprost, że zegarek należy nosić na ręce lewej. Niepisana zasada odnosi się tylko do jednego - jeśli jesteśmy posiadaczami ekskluzywnego modelu powinniśmy nosić zegarek na ręce, której rzadziej używamy. Noszenie rzucającego się w oczy, drogiego modelu na ręce, którą się witamy i piszemy może być odczytane jako nietakt.

Warto zauważyć, że obrączkę nosimy na prawej ręce, w związku z czym noszenie zegarka na ręce lewej pozwala na zachowanie balansu.

A co z osobami leworęcznymi? 

 Zegarek to wyjątkowe akcesorium, które ma przede wszystkim dobrze Ci służyć i podobać się przede wszystkim Tobie. Pomimo tego, że w utrwaliło się, iż zegarek powinien być noszony na lewej ręce, jeśli jesteś osobą leworęczną lub po prostu wolisz nosić zegarek na prawej ręce to masz do tego pełne prawo. Wszystkie zasady savoir-vivre są tak naprawdę wskazówkami i podpowiedziami, do których możesz, ale nie musisz się stosować. Jeśli masz głowę pełną pomysłów na to, jak nosić zegarek i jak łączyć go z biżuterią i elementami ubioru nie powinieneś się wahać, aby wprowadzić swoje pomysły w życie.

Ciekawostka: Legenda futbolu, Diego Armando Maradona, lubił nosić po 2 zegarki naraz.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię